PlaceHolder - en to ja translation catalogue (78 entries)

en: Error 404 - page not found
ja: エラー 404 - ページが見つかりませんでした

en: Entries by
ja: エントリー -

en: Profile for User:
ja: プロファイル:

en: Read more
ja: さらに読む

en: Comment
ja: コメント

en: Comments
ja: コメント

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 後

en: Tags
ja: タグ

en: Search results for:
ja: 検索結果:

en: Forums
ja: フォーラム

en: Edit profile for User:
ja: 次のユーザーのプロファイルを編集:

en: You are here:
ja: 現在位置:

en: 404 - Page not Found
ja: 404 見つかりませんでした

en: Home
ja: ホーム

en: Popular
ja: 人気

en: Recent
ja: 最近

en: Archive for category:
ja: アーカイブ カテゴリー:

en: Archive for date:
ja: アーカイブ日:

en: Archive for month:
ja: アーカイブ月:

en: Archive for year:
ja: アーカイブ年:

en: search results for:
ja: 検索結果:

en: search result for:
ja: 検索結果:

en: To search the site please enter a valid term
ja: サイトを検索するには、正しい条件を入力してください。

en: Author Archive
ja: 作成者アーカイブ

en: for:
ja: :

en: Tag Archive for:
ja: タグ アーカイブ:

en: Archive for:
ja: アーカイブ:

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Page
ja: ページ

en: Interesting links
ja: 面白いリンク

en: Besides are some interesting links for you! Enjoy your stay :)
ja: ここには面白いリンクがあります。お楽しみください :)

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Pages
ja: ページ

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: replies
ja: 返信

en: reply
ja: 返信

en: &laquo; Older Comments
ja: &laquo; 古いコメント

en: Newer Comments &raquo;
ja: 新しいコメント &raquo;

en: Trackbacks &amp; Pingbacks
ja: トラックバック &amp; ピングバック

en: Leave a Reply
ja: 返信を残す

en: Want to join the discussion? <br/>Feel free to contribute!
ja: ディスカッションに参加しますか? <br/>どうぞご参加ください!

en: Comments are closed.
ja: コメントはクローズされています。

en: Nothing Found
ja: 何も見つかりませんでした

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to perform a search?
ja: 申し訳ありませんが、お探しの投稿は利用可能ではありません。検索を実行しますか?

en: For best search results, mind the following suggestions:
ja: 検索結果を良くするためには、次の点に気を付けてください。

en: Always double check your spelling.
ja: スペルに間違いがないことを確認してください。

en: Try similar keywords, for example: tablet instead of laptop.
ja: 似たキーワードをお試しください。たとえば、ラップトップの代わりにタブレットをお試しください。

en: Try using more than one keyword.
ja: 2個以上のキーワードの使用をお試しください。

en: Feel like browsing some posts instead?
ja: 代わりに何か表示しますか?

en: Link to:
ja: リンク先:

en: About
ja: 作成者:

en: This author has yet to write their bio.
ja: この作成者はまだ経歴を書いていません。

en: Meanwhile lets just say that we are proud %s contributed a whooping %s entries.
ja: でも、%s さんは、なんと %s 件ものエントリーに貢献されたことを誇りに思いましょう。

en: Edit the profile description here.
ja: ここでプロファイルの説明を編集します。

en: Comments<br/>Off
ja: コメント<br/>オフ

en: Categories:
ja: カテゴリ:

en: Tags:
ja: タグ:

en: Comments Disabled
ja: コメントが無効です

en: in
ja: カテゴリ:

en: <cite class="author_name heading">%s</cite> <span class="says">says:</span>
ja: <cite class="author_name heading">%s</cite> さんは<span class="says">言いました:</span>

en: (Edit)
ja: (編集)

en: %1$s at %2$s
ja: %1$s - %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: by
ja: 作成者:

en: Sorry, no posts matched your criteria. Please try another search
ja: 申し訳ありませんが、条件に一致する投稿は見つかりませんでした。他の条件で検索してください。

en: You might want to consider some of our suggestions to get better results:
ja: 検索結果を良くするためには、次の点に気を付けてください。

en: Check your spelling.
ja: スペルに間違いがないことを確認してください。

en: Try a similar keyword, for example: tablet instead of laptop.
ja: 似たキーワードをお試しください。たとえば、ラップトップの代わりにタブレットをお試しください。

en: You might also like
ja: 次も気に入っていただけるかもしれません。

en: Blog - Latest News
ja: ブログ - 最近のニュース

en: New Search
ja: 新規検索

en: If you are not happy with the results bellow please do another search
ja: 以下の結果に満足されない場合は、もう一度検索してください。

en: The 20 latest Blog Posts
ja: 最新の20件のブログ投稿

en: The 8 latest Portfolio Entries
ja: 最新の8件のポートフォリオ エントリー

en: Available Pages
ja: 利用可能なページ

en: Archives by Subject:
ja: 件名によるアーカイブ:

en: Archives by Month:
ja: 月によるアーカイブ:
