Enfold v1.3.1 - en to de_DE translation catalogue (229 entries)

en: Error 404 - page not found
de_DE: Error 404 - Sidan hittades inte

en: Entries by
de_DE: Inlägg av

en: Forums
de_DE: Forum

en: Profile for User:
de_DE: Profil för användare:

en: Edit profile for User:
de_DE: Redigera profil för användare:

en: Sorry, no posts matched your criteria
de_DE: Tyvärr, inget innehåll kunde finnas som matchade vad du sökte efter

en: Please try another search term
de_DE: Vänligen prova med ett annat sökord eller en annan sökfras

en: View all results
de_DE: Visa alla sökresultat

en: Permanent Link:
de_DE: Permanent länk:

en: Square
de_DE: Kvadrat

en: Featured
de_DE: Framhävd

en: Gallery
de_DE: Galleri

en: Entry with Sidebar
de_DE: Innehåll med sidokolumn

en: Entry without Sidebar
de_DE: Innehåll utan sidokolumn

en: Select a page
de_DE: Välj en sida

en: Blog - Latest News
de_DE: Blogg - Senaste nytt

en: New Search
de_DE: Ny sökning

en: If you are not happy with the results bellow please do another search
de_DE: Om du inte är nöjd med sökresultaten nedan kan du göra en ny sökning

en: Search
de_DE: Sök

en: The 20 latest Blog Posts
de_DE: De 20 senaste bloggposterna

en: The 8 latest Portfolio Entries
de_DE: De 8 senaste portfolio-inläggen

en: Available Pages
de_DE: Tillgängliga sidor

en: Archives by Subject:
de_DE: Arkiv för ämnet:

en: Archives by Month:
de_DE: Arkiv för månaden:

en: (Unnamed Slider)
de_DE: (Ej namngiven slider)

en: Slide Options
de_DE: Slide-val

en: Duplicate this slide
de_DE: Duplicera denna slide

en: Slide options
de_DE: Slide-val

en: Image
de_DE: Bild

en: The slide image/background. Click into the field to open the WordPress Media Library to choose or upload an image.
de_DE: Slidens bild/bakgrund. Klicka i fältet för att öpnna WordPress mediabibliotek för att där välja eller ladda upp en bild.

en: Thumbnail
de_DE: Tumnagel

en: The thumbnail image of this slide. Click into the field to open the WordPress Media Library to choose or upload an image. If you leave this field empty, the slide image will be used.
de_DE: Tumnageln för denna slide. Klicka i fältet för att öpnna WordPress mediabibliotek för att där välja eller ladda upp en bild. Om du lämnar fältet tomt kommer slidens bild att användas.

en: Slide delay
de_DE: Slide-fördröjning

en: Here you can set the time interval between slide changes, this slide will stay visible for the time specified here. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second. Please don't use 0 or very low values.
de_DE: Sätt tidsintervallet för när nästa slide ska visas. Denna slide kommer att synas så länge som är specificerat här och det här värdet anges i millisekunder, så 1000 betyder 1 sekund. Vänligen använd inte 0 eller väldigt låga värden.

en: Slide transition
de_DE: Slide-övergångseffekt

en: top
de_DE: topp

en: right
de_DE: höger

en: bottom
de_DE: botten

en: left
de_DE: vänster

en: You can select your desired slide transitions by clicking on this button.
de_DE: Du kan välja önskad övergång genom att klicka på denna knapp.

en: Time shift
de_DE: Tidsfördröjning

en: Slide in
de_DE: Slide inn

en: Duration
de_DE: Varaktighet

en: The duration of the slide in animation. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
de_DE: Varaktigheten av slide animeringen. Värdet är i millisekunder, så 1000 betyger 1 sek.

en: The timing function of the animation, with it you can manipualte the slide movement. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
de_DE: Kan manipulera hur sliden rör sig. Klicka på länken bredvid för att öppna easings.net för mer information och exempel.

en: Delay in
de_DE: Fördröj inn

en: Delay before the animation start when the slide slides in. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
de_DE: Fördröjning innan animeringen startar att dlina inn. Värdet är i millisekunder, så 100 betyder 1 sek.

en: Slide out
de_DE: Slide ut

en: The duration of the slide out animation. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
de_DE: Varaktigheten av slide animeringen. Värdet är i millisekunder, så 1000 betyger 1 sek.

en: Delay before the animation start when the slide slides out. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
de_DE: Fördröjning innan animeringen startar att dlina inn. Värdet är i millisekunder, så 100 betyder 1 sek.

en: Type
de_DE: Typ

en: Fade
de_DE: Toning

en: Height
de_DE: Höjd

en: Top
de_DE: Topp

en: Left
de_DE: Vänster

en: Right
de_DE: Höger

en: Title
de_DE: Titel

en: Title:
de_DE: Titel:

en: Name
de_DE: Namn

en: Edit
de_DE: Ändra:

en: Remove
de_DE: Ta bort

en: Blog Posts
de_DE: Bloggposter

en: Content Elements
de_DE: Innehållsmoduler

en: Pagination
de_DE: Paginering

en: yes
de_DE: Ja

en: no
de_DE: Nej

en: Button
de_DE: Knapp

en: Layout Elements
de_DE: Layoutmoduler

en: Creates a single full width column
de_DE: Skapar en kolumn med full bredd

en: Decrease Column Size
de_DE: Minska kolumnstorleken

en: Increase Column Size
de_DE: Öka kolumnstorleken

en: Delete Column
de_DE: Radera kolumn

en: Clone Column
de_DE: Klona kolumn

en: Creates a single column with 50% width
de_DE: Skapar en enda kolumn med 50% bredd

en: Creates a single column with 33% width
de_DE: Skapar en enda kolumn med 33% bredd

en: Creates a single column with 67% width
de_DE: Skapar en enda kolumn med 67% bredd

en: Creates a single column with 25% width
de_DE: Skapar en enda kolumn med 25% bredd

en: Creates a single column with 75% width
de_DE: Skapar en enda kolumn med 75% bredd

en: Creates a single column with 20% width
de_DE: Skapar en enda kolumn med 20% bredd

en: Contact Form
de_DE: Formulär

en: Creates a customizable contact form
de_DE: Skapar ett kontaktformulär

en: Your email address
de_DE: Din epostadress

en: Enter the Email address where mails should be delivered to.
de_DE: Ange epostadressen dit mail ska skickas.

en: Default:
de_DE: Standard:

en: Add/Edit Contact Form Elements
de_DE: Lägg till/redigera moduler för kontaktformulär

en: Here you can add, remove and edit the form Elements of your contact form.
de_DE: Här kan du lägga till, ta bort och redigera modulerna i ditt kontaktformulär

en: Available form elements are: single line Input elements, Textareas, Checkboxes and Select-Dropdown menus.
de_DE: Valbara moduler för kontaktformuläret: Enstaka rader för inmatning, större textinmatningsfält, kryssrutor och rullgardinsmenyer.

en: It is recommended to not delete the 'E-Mail' field if you want to use an auto responder.
de_DE: Det är rekommenderat att inte radera E-postfältet om du vill använda ett autosvar.

en: Edit Form Element
de_DE: Redigera modul för kontaktformulär

en: E-Mail
de_DE: Email

en: Subject
de_DE: Ämne

en: Message
de_DE: Meddelande

en: Form Element Label
de_DE: Formulärmoduls beteckning

en: Form Element Type
de_DE: Formulärmoduls typ

en: Text input
de_DE: Text inmatning

en: Text Area
de_DE: Text inmatningsfält

en: Select Element
de_DE: Välj modul

en: Checkbox
de_DE: Kryssruta

en: Form Element Options
de_DE: Valmöjligheter för modul i kontaktformulär

en: Valid E-Mail address
de_DE: Giltig epostadress

en: Valid Phone Number
de_DE: Giltigt telefonnummer

en: Form Element Width
de_DE: Bredd på modul i kontaktformulär

en: If the width is set to 50% for 2 consecutive form items they will appear beside each other instead of underneath
de_DE: Om bredden sätts till 50% för två intilliggande moduler i kontaktformuläret kommer de att visas bredvid varandra snarare än en modul per ny rad

en: Submit
de_DE: Skicka

en: Form Title
de_DE: Formulärtitel

en: Send us mail
de_DE: Skicka mail till oss

en: Your message has been sent!
de_DE: Ditt meddelande har sänts!

en: Thank you for your Message!
de_DE: Tack så mycket för ditt meddelande!

en: Please prove that you are human by solving the equation
de_DE: Bekräfta att du är en människa genom att lösa ekvationen

en: Media Elements
de_DE: Mediamoduler

en: Insert Images
de_DE: Inkludera bilder

en: Title Link?
de_DE: Titel länk

en: No
de_DE: Nej

en: Sortable?
de_DE: Sorteringsbar?

en: All
de_DE: Alla

en: Read more
de_DE: Läs mer

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Comments
de_DE: Kommentarer

en: Previous
de_DE: Föregående

en: Next
de_DE: Nästa

en: Plugin Additions
de_DE: Plugin-tillägg

en: Sorting Options
de_DE: Sorteringsval

en: Sort by most recent
de_DE: Sortera efter senast tillagt

en: Sort by price
de_DE: Sortera efter pris

en: Sort by popularity
de_DE: Sortera efter popularitet

en: Table
de_DE: Tabell

en: Tabs
de_DE: Tabbar

en: Testimonials
de_DE: Intyg

en: Website Link
de_DE: Webbplatslänk

en: Website Name
de_DE: Webbplatsnamn

en: Sorting
de_DE: Sortering

en: Custom Ratio
de_DE: Benutzerdefiniertes Seitenverhältnis

en: Widget Area
de_DE: Widget-område

en: Avia Layout Builder
de_DE: Enfold-temats layoutbyggare

en: Additional Portfolio Settings
de_DE: Ytterligare Portfolio-inställningar

en: Remove Images
de_DE: Ta bort bilder

en: The Avia Layout Builder allows you to create unique layouts with an easy to use, drag and drop interface. <br/><br/>The Builder is available on Pages and Single Portfolio Entries
de_DE: Enfolds-temats inbyggda layoutbyggare Avia gör att du kan skapa unika layouter med dra-och-släpp. <br/><br/>Layoutbyggaren är tillgänglig för Sidor och för enskilda Portfolio-inlägg

en: Advanced Layout Editor
de_DE: Enfolds layoutbyggare

en: Parent
de_DE: Förälder

en: Update
de_DE: Uppdatera

en: New
de_DE: Ny

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: Product Category
de_DE: Produktkategori

en: Search Product Categories
de_DE: Sök produktkategori

en: All Product Categories
de_DE: Alla produktkategorier

en: Parent Product Category
de_DE: Huvud produktgrupp:

en: Parent Product Category:
de_DE: Huvudproduktgrupp:

en: Edit Product Category
de_DE: Redigera produktgrupp

en: Update Product Category
de_DE: Uppdatera produktgrupp

en: Tags
de_DE: Taggar

en: View Order
de_DE: Visa Order

en: Select options
de_DE: Välj alternativ

en: Show Details
de_DE: Detaljinfo

en: My Account
de_DE: Mitt konto

en: Change Password
de_DE: Ändra lösenord

en: Edit Address
de_DE: Redigera adress

en: Log Out
de_DE: Logga ut

en: Register
de_DE: Registrera

en: Log In
de_DE: Anmelden

en: Search results for:
de_DE: Sökresultat för:

en: Tag
de_DE: Tagg

en: Shop
de_DE: Butik

en: was added to the cart
de_DE: är tillagt i kundvagnen

en: Default Order
de_DE: Standardsortering

en: Price
de_DE: Pris

en: Date
de_DE: Datum

en: Popularity
de_DE: Popularitet

en: Click to order products ascending
de_DE: Sortera produkter stigande

en: Click to order products descending
de_DE: Sortera produkter fallande

en: Products per page
de_DE: Produkter per sida

en: Sort by
de_DE: Sortera utifrån

en: Display
de_DE: Visa

en: You are here:
de_DE: Du är här:

en: 404 - Page not Found
de_DE: 404 - Sidan kunde inte hittas

en: Home
de_DE: Startsida

en: Week %1$s
de_DE: Vecka %1$s

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
de_DE: Sökresultat för &quot;%1$s&quot;

en: 404 Not Found
de_DE: 404 Borta

en: New Message
de_DE: Nytt Meddelande

en: sent by contact form at
de_DE: skickat med kontaktforumlär på

en: Your Message:
de_DE: Ditt Meddelande:

en: Subscribers
de_DE: Prenumeranter

en: Subscribe
de_DE: Prenumerera

en: to RSS Feed
de_DE: till RSS Feed

en: Advertise here
de_DE: Annonsera här

en: Popular
de_DE: Populär

en: Recent
de_DE: Nyligen

en: by
de_DE: av

en: Custom Widget Area
de_DE: Anpassat Widget Area

en: Page %d of %d
de_DE: Sida %d av %d

en: Archive for category:
de_DE: Arkiv för kategorier:

en: Archive for date:
de_DE: Archiv für das Datum:

en: Archive for month:
de_DE: Arkiv för månad:

en: Archive for year:
de_DE: Arkiv för år:

en: search results for:
de_DE: sökresultat för:

en: search result for:
de_DE: sökresultat för:

en: To search the site please enter a valid term
de_DE: För att söka på webbplatsen, ange ett giltigt nyckelord

en: Author Archive
de_DE: Författararkiv

en: for:
de_DE: för:

en: Tag Archive for:
de_DE: Taggarkiv:

en: Archive for:
de_DE: Arkiv för:

en: Archives
de_DE: Arkiv

en: Page
de_DE: Sida

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
de_DE: Detta inlägg är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att se eventuella kommentarer.

en: replies
de_DE: Kommentarer

en: reply
de_DE: svara

en: &laquo; Older Comments
de_DE: &laquo; Äldre Kommentarer

en: Newer Comments &raquo;
de_DE: Nyare Kommentarer &raquo;

en: Leave a Reply
de_DE: Lämna en kommentar

en: Want to join the discussion? <br/>Feel free to contribute!
de_DE: Vill du vara med i diskussionen? <br/>Lämna gärna ett ord!

en: Comments are closed.
de_DE: Kommentering är stängd.

en: Nothing Found
de_DE: Hittade inga inlägg

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to perform a search?
de_DE: Tyvärr, innehållet du försökte finna är inte tillgängligt. Försök att finna det genom att göra en sökning?

en: For best search results, mind the following suggestions:
de_DE: För bästa resultat, ta följande i hänsyn:

en: Always double check your spelling.
de_DE: Dubbelkolla alltid stavningen

en: Try similar keywords, for example: tablet instead of laptop.
de_DE: Prova liknande sökord.

en: Try using more than one keyword.
de_DE: Använd gärna mer än ett sökord.

en: Feel like browsing some posts instead?
de_DE: Vill du hellre leta bland några inlägg?

en: Link to:
de_DE: Länk till:

en: About
de_DE: Om

en: This author has yet to write their bio.
de_DE: Författaren har inte skrivit något ännu.

en: Comments<br/>Off
de_DE: Kommentering<br/>Avstängt

en: Categories:
de_DE: Kategori:

en: Tags:
de_DE: Taggar:

en: Comments Disabled
de_DE: Kommentarer Avaktiverad

en: in
de_DE: i

en: (Edit)
de_DE: (Ändra)

en: %1$s at %2$s
de_DE: %1$s den %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
de_DE: Din kommentar väntar godkännande.
